vrata2020

Počet domácností napojených na inteligentný systém ovládania na Slovensku rastie. Skoro celý dom je možné ovládať niekoľkými kliknutiami

Počet domácností napojených na inteligentný systém ovládania na Slovensku rastie. Skoro celý dom je možné ovládať niekoľkými kliknutiami

Späť
Štítky:
  • Späť
  • Garážové brány
  • Rolety
  • Žalúzie

Približne 90 tisíc slovenských domácností sa v súčasnej dobe riadi podľa aplikácií napojených na internet. Toto číslo sa navyše neustále zvyšuje. Len za posledné štyri roky sa totiž predaj inteligentných  systémov podľa štatistík štvornásobne zvýšil. Domácnosť možno tak vďaka nim ovládať pomocou niekoľkých kliknutí na telefóne.

Podľa odborníkov si Slováci najčastejšie zaobstarávajú inteligentné kúrenie a bezpečnostné systémy. Napojiť možno ale samozrejme aj ďalšie súčasti domova, napríklad tieniacu techniku. Takéto riešenie má mnoho výhod:

 

  • Pohodlné ovládanie. Nie je potrebné vyťahovať či sťahovať každú vonkajšiu roletu či vonkajšiu žalúziu zvlášť. Ak sú vybavené elektrickým pohonom a napojené na centrálny systém, stačí jedno kliknutie a všetko prebieha naraz.
  • Kombinácia tieniacej techniky s garážovými bránami. Do systému je možné zahrnúť tiež bránu, ktorú je možné naprogramovať a samozrejme tiež kontrolovať podľa potreby.
  • Bezpečnosť. Systém tieniacej techniky možno pri neprítomnosti naprogramovať tak, aby sa sám vyťahoval či sťahoval. Napríklad počas dovolenky tak budú žalúzie či rolety striedavo vytiahnuté a stiahnuté. Zlodeja tipujúceho si dom či byt k vykradnutiu potom nenapadne, že je dom či byt prázdny. Týmto spôsobom je možné navyše ovládať aj vnútorné či vonkajšie osvetlenie. Všetko je možné navyše samozrejme prepojiť s elektronickými zabezpečovacími systémami, ktoré bezpečnosť ešte zvýšia.
  • Vnútorná pohoda, úspora a ekológia. Inteligentný systém dokáže reagovať aj na zmeny počasia. Ak senzory zaznamenajú napríklad dvíhajúci sa vietor, automaticky nastavia lamely žalúzií tak, aby sa nepoškodili. Rovnako tak môžu čidlá spustiť žalúzie či rolety v závislosti na intenzite slnečného svitu. Zabránia tak nutnosti drahého a energeticky náročného klimatizovania.
  • Variabilnosť systémov. Montáž týchto prvkov nie je vyhradená len novostavbám. Prispôsobiť im možno aj staršie domy či byty. Stačí len rozšíriť existujúcu elektroinštaláciu o bezdrôtové riešenie.

 

 

lomax_154_img_0093
lomax_154_img_0093