vrata2020

Aj tieniaca technika potrebuje po lete základnú starostlivosť

Aj tieniaca technika potrebuje po lete základnú starostlivosť

Späť
Štítky:

8.9.2016 - S prichádzajúcim koncom leta nastáva vhodný čas na kontrolu a drobnú údržbu prvkov tieniacej techniky. Pôsobenie slnečných lúčov ubúda a počasie už navyše nebýva tak horúce, aby prípadný niekoľkohodinový výpadok znepríjemnil pobyt v interiéri budovy. Aj keď moderné a kvalitné výrobky nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť a údržbu, aspoň minimálne venovaná pozornosť predsa len nie je od veci.
Nasledujúce rady vám ukážu, ako postupovať, aby vaše predokenné rolety či žalúzie dostali tú správnu starostlivosť a mohli vám bezproblémovo slúžiť dlhé roky.
Kontrola funkcie je základ
Prvé, čo by mal človek urobiť, je kontrola, či tieniaca technika  počas náročnej letnej prevádzky nebola nejako poškodená:
 

  • Základným bodom je kontrola funkcie vyťahovanie a sťahovanie roliet či žalúzií. Všetko musí prebiehať bez najmenších problémov, akékoľvek pazvuky (napr. škrípanie, vŕzganie) alebo zadrhávanie nie sú prípustné. V tomto bode je teda nutné zamerať sa na vodiace lišty, či nie sú poškodené či nadmerne znečistené.
  • Spolu s vodiacimi lištami súvisí kontrola hnacích motorov pohonu, ak je nimi technika vybavená. Tiež ony musia fungovať úplne bez problémov.
  • Pri žalúziách, ktoré majú na rozdiel od roliet nastaviteľné lamely, skontrolujeme taktiež ich naklápanie. Aj to musí byť plynulé a bezproblémové.
  • Kontrolou musí prejsť aj diaľkové ovládanie, ak sú ním žalúzie či rolety vybavené. Ak máte podozrenie, že napríklad batérie sú už slabšie, na mieste je ich výmena.
  • Ak sa objaví vážnejšia závada, je dobré zavolať odborníkom, ktorí ju odstránia. Zložitejšie opravy (napr. opravy pohonného motora) laik ťažko zvládne a naopak hrozí ešte väčšie poškodenie. V prípade amatérskej opravy sa človek tiež vystavuje riziku straty záruky, ktorú výrobcovia spájajú práve s odborným servisom.
Lomax_301_IMG_0413
Lomax_301_IMG_0413

 

Očista zlepší vzhľad a pomôže ochrániť
Na čistote síce správna činnosť tieniacej techniky väčšinou priamo nezávisí, svoj význam ale má. Špinavé rolety či žalúzie v dlhodobom hľadisku nielen degradujú, zbytočne tiež kazia vzhľad domu:
 

  • Žalúzie či rolety stačí opatrne opláchnuť buď pomocou mäkkej handry a vlažnej vody, alebo hadicou. V prípade strojového čistenia (tzv. wapkou) používať nižší tlak, pri vyššom tlaku hrozí riziko poškodenia. Ak je na žalúziách či roletách odolnejšie nečistota, napríklad blato, možno použiť mäkkú kefku, rozhodne ale nie tzv. ryžák, ktorý povrch ľahko poškriabe.
  • V žiadnom prípade nepoužívať čistiace prostriedky, ktoré výrobca tieniacej techniky neschvaľuje. Napríklad snaha o odstránenie odolnejšie špiny (kvapnutá farba od natierania odkvapov a pod.) riedidlom, môže skončiť až totálnym zničením dekoru a následnú drahú opravou.
  • Ak sú na oknách siete proti hmyzu, očistiť aj tie. Aj v tomto prípade stačí obyčajná voda, podľa potreby možno použiť aj mäkkú kefku. Treba ale dávať pozor na prípadné pretrhnutie siete.

 

 

 

Lomax_333_IMG_0488
Lomax_333_IMG_0488